Endelig kjøpsavtale med Aeron
AF Gruppen (AFG) har i dag, den 4. juli 2008, inngått endelig kjøpsavtale om kjøp av 100 % av aksjene i Aeron AS. Avtalen er basert på intensjonsavtalen som ble offentliggjort i en børsmelding 22. mai 2008.
Endelig pris for aksjene er avhengig av resultatene frem til 2009. Oppkjøpet styrker AFs satsning på Energi.
Aeron er en ledende leverandør av HVAC-systemer (Heating, Ventilation and Air-Conditioning) til skipsindustrien. Selskapet er markedsleder innenfor sitt felt i Norge, og har en stadig økende andel av sine leveranser til utlandet. Aeron omsatte i 2007 for NOK 198 mill og forventer i 2008 en omsetning på ca. NOK 320 mill. Selskapet har sitt hovedkontor i Flekkefjord og har ca. 50 ansatte – de fleste med spisskompetanse innenfor HVAC- eller elektroteknisk ingeniørfag.
- Oppkjøpet av Aeron er et viktig ledd i AFs strategi om å utvide sitt spekter av energirelaterte tjenester. Med denne avtalen markerer AF Gruppen seg som en betydelig aktør innen leveranse av energisystemer til næringsbygg, industri, offshore oljeplattformer og nå også marin sektor. Økende fokus på redusert energiforbruk med opprettholdt komfort i alle disse markedene gjør vår nye posisjon meget attraktiv, sier konsernsjef Pål Egil Rønn i AF Gruppen, med tanke på forventet lønnsom vekst.
Publisert:04.07.2008