Innsikt i arbeidshverdagen i bygg-, anlegg- og offshoreprosjekter kom ikke bare gjennom observasjon. De tidligere sommerstudentene ble overrasket over hvor mye ansvar de fikk i sommerjobben. Oppgaver de først trodde de bare skulle observere, ble raskt noe de måtte følge opp selv.
– Jeg følte jeg fikk mye ansvar. Det begynte litt gradvis. En av ingeniørene i prosjektet sluttet, så da fikk jeg steppe litt inn i hennes rolle. Så de siste ukene fulgte jeg opp HMS og holdt vernerunder, frem til det kom en nyansatt, forteller Joachim.
Oline og Åse opplevde det samme. Gjennom sommerjobben fikk de ikke bare følge arbeidet ute i produksjonen, men fikk etter hvert også egne oppgaver knyttet til driften.
– Jeg fikk være med en del i driften, så man skal få en forståelse av hva som foregår også fikk jeg også egne oppgaver som skulle være relevante for det jeg så ute, så jeg kunne bistå i driften, sier Oline.
Åse opplevde at sommerjobben ga stor bredde.
– Vi fikk testet ut veldig mye forskjellig, når noen var på ferie så tok vi over deres oppgaver, så det var veldig variert, forteller Åse.