Hopp til hovedinnhold
Anlegg

Inn for landing i Mo i Rana

Mange detaljer

Sommeren 2026 var rullebanen asfaltert, betongdekket på flyoppstillingsplassene var støpt, og i terminalbygget var det full aktivitet med innvendige arbeider. 

En regntung junidag jobbet maskinfører Jo Haugen på området som kalles apron, der flyene takser mellom oppstillingsplassene og rullebanen. Med gravemaskin la han ut forsterkningslag og rettet av masser til riktig høyde før komprimering og asfaltering.  

Arbeidsleder Glenn Tore Jensen kom forbi for å be Haugen flytte til en annen del av plassen, hvor det hastet mer med å få jobben utført. 

– Det er masse detaljer, det er slissrenner og betongplater og tekniske installasjoner i bakken å ta hensyn til. Jobben min handler om å synkronisere arbeidet her ute og passe på at alt blir riktig, sier Jensen. 

God kommunikasjon mellom maskinførere, stikningsingeniører og arbeidsledere er avgjørende for at jobben skal gå smidig. 

– Det er mye dyktige folk og en fin tone på anlegget, smiler Jensen. 

En maskinfører i gravemaskin snakker med en mann i vernetøy og hjelm som står ved siden av maskinen
Maskinfører Jo Haugen og arbeidsleder Glenn Tore Jensen.

Renseanlegg

Rullebanen er 2700 meter lang. Ved rensemagasin midt sjekker prosjektingeniør Sindre Osdal status på arbeidet med renseanlegget. Alt vann som havner på rullebane og taksebaner renses før det slippes ut i bassenger og bekker. 

– Vi har tre ulike systemer – øst, vest og de-ice. Dette er det store bassenget som skal ta opp avrenning fra 330 000 kvadratmeter. Det tilsvarer 46 fotballbaner, forklarer Osdal. 

Mann i synlighetstøy og med hjelm peker mot et planert område på en byggeplass
Sindre Osdal ved et av renseanleggene.

Langs hele rullebanen er det overvannsledninger med tilhørende sandfang som samler opp grove partikler. Vannet ledes gjennom progressivt større rør til sedimenteringstanker. Her samles de mindre partiklene opp før vannet ledes videre til selve rensemagasinet. I rensemagasinet testes vannet for innhold av formiat og glykol. Det rensede vannet slippes så ut i fordrøyningsmagasin og bekker. 

– Det er et omfattende system og et ganske spesielt anlegg, sier Osdal. 

Komplett lufthavn

AF Anlegg bygger en komplett ny lufthavn i Mo i Rana. Kontrakten omfatter rullebane, taksebaner, flyoppstillingsplasser, serviceveger, terminal- og driftsbygg, energisentral og parkeringsplass i tillegg til prosjektering. Rambøll er rådgiver. 

Anleggsarbeidene startet høsten 2022, og våren 2023 var AF Gruppen var på plass for å starte hoveddelen av jobben. Drøyt tre år senere nærmet arbeidene seg slutten. 

  • Luftfoto av lufthavn under bygging, med flyoppstillingsplasser, terminalbygg og tårn
    Terminalbygg, tårn og flyoppstillingsplasser august 2026.
  • Mann med synlighetstøy og hjelm snakker i telefon mens han står på et betongdekke med et stort bygg i bakgrunnen
    Flyoppstillingsplasser med terminalbygget i bakgrunnen.
  • Anleggsmaskiner på en flyplass under bygging
    Arbeider på flyoppstillingsplassen.
  • Asfaltert rullebane med freste riller
    På rullebanen er det frest riller i asfalten for å bedre drenering og friksjon.
  • Terminalbygg på en flyplass under bygging
    Terminalbygg og tårn i nordnorsk sommervær.
  • Innsiden av et terminalbygg under bygging
    Innvendige arbeider i terminalbygget.
  • Bagasjebånd ved en flyplass under bygging
    Bagasjeanlegget.
  • en kvinnelig maskinfører i en gravemaskin snakker med en mann i refleksvest og hjelm som står på utsiden av maskinen
    Maskinfører Anne Skuggestøl og prosjektingeniør Sindre Osdal diskuterer dagens arbeidsoppgaver.

Fjernstyrt tårn

Terminalbygget bygges av Mo-baserte MBA Entreprenør på oppdrag for AF Gruppen. Inne i bygget var det i juni stor aktivitet med maling, flislegging og installasjon av teknisk utstyr.  

Utenfor terminalbygget står tårnet. Det blir ikke bemannet, for trafikken ved den nye flyplassen skal styres fra Bodø. Tårnet er 37 meter høyt og er utstyrt med kameraer, mikrofoner og annet utstyr som gir svært detaljert informasjon om vær og aktiviteter på flyplassen til enhver tid. Flygeledere i Bodø følger med på skjermer og har full oversikt over plassen.  

Teknologien åpner for at bilder kan zoomes inn og justeres slik at detaljer blir tydeligere og man ser bedre i mørke, regn og ruskevær. Sikkerheten ved et digitalt tårn er like god eller bedre enn i tradisjonelle tårn. 

Nytt knutepunkt

Lufthavnen skal overleveres til Avinor i februar 2027. Deretter starter den omfattende prosessen for «operational readiness and transition», forkortet til «ORAT». Åpningsdatoen for den nye flyplassen er satt til 30. september 2027. 

– Idriftsettelsen er en kompleks fase, der flere hundre vesentlige tekniske tester og verifikasjoner må gjennomføres og hendelser det må trenes på, før vi kan åpne en helt ny lufthavn på et nytt sted, forklarte Avinors konserndirektør Anders Kirsebom i forbindelse med at åpningsdatoen ble annonsert. 

Avinor planlegger for å håndtere både dagens trafikkmengde fra Røssvoll og ny trafikk med større fly fra den datoen den nye lufthavnen åpner. Den eksisterende lufthavnen er kjent for sin krevende innflyvning og har noe lav regularitet med en del overflyvninger og kanselleringer på grunn av dårlig vær. Den nye flyplassen vil sørge for effektiv og forutsigbar lufttransport for hele regionen.